Zatrudnienie obcokrajowca

Jak się przygotować przed zatrudnieniem obcokrajowców

Obserwując polski rynek pracy i rosnące zapotrzebowanie na pracowników, bardzo korzystnym posunięciem jest zatrudnianie napływających mieszkańców za granicy. To rozwiązanie posiada wiele zalet. Niestety przyjęcie do pracy to już nie tak prosta sprawa, ponieważ trzeba dopełnić szereg formalności, aby zapobiec konsekwencjom prawnym oraz wysokim karą grzywny.

Proces zatrudniania obcokrajowców na własną rękę niestety znacznie odbiega od przyjmowania do pracy Polaków. Zupełnie innym przepisom i obowiązkom podlega przedsiębiorca, a nie zastosowanie się do procedur może przynieść sporo problemów.

Jakich procedur trzeba przestrzegać zatrudniając obcokrajowca?

Na samym początku musimy zweryfikować wszystkie posiadane przez kandydata dokumenty legalizacyjno pobytowe. Jaki rodzaj dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP posiada kandydat – ruch bezawizowy, wiza Schengen, wiza do pracy / pracy sezonowej, wiza turystyczna. Sprawdź ile przebywa już poza krajem i oblicz termin zakończenia legalnego pobytu.

Pamiętaj, że NIE każdy dokument pobytowy uprawnia do pracy!
Jeżeli to możliwe, pracodawca może zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy "oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi". Może to przyspieszyć procedurę zatrudnienia.
Trzeba wziąć pod uwagę jakie uprawnienia podatkowe obowiązują naszego kandydata. Przy niektórych formach opodatkowania występują limity zatrudnienia dodatkowych osób. Jeżeli pracodawca posiada kartę podatkową nie może zatrudniać pracowników na umowy o dzieło / zlecenie. Jedyna forma zatrudnienia to umowa o pracę.

Wszystkie czynności, które pracodawca musi wykonać przy zatrudnieniu cudzoziemca:

 • weryfikacja kandydata - zebrać wszystkie wymagane dokumenty,
 • potwierdzenie legalnego pobytu uprawniającego do pracy,
 • uzyskanie zezwolenia na pracę ,
 • podpisanie umowy – na warunkach zezwolenia - poinformowanie pracownika o wszystkich prawach i obowiązkach,
 • skierowanie na badania lekarskie,
 • szkolenie BHP,
 • zgłoszenie pracownika do ZUS,
 • założenie karty ewidencji czasu pracy,
 • założenie akt osobowych,
 • zapewnienie odzieży ochronnej.

PAMIĘTAJ!

  Zatrudnienie obcokrajowca to złożony proces, gdzie nie ma mowy o jakichkolwiek odstępstwach od procedur, które jesteśmy zobowiązani przejść.
  Część biurokracyjna może niejednemu przedsiębiorcy spędzić sen z powiek i zabrać naprawdę dużo czasu. Zebranie całej potrzebnej dokumentacji, poprawne przygotowanie wniosków / oświadczeń, czas poświęcony przed okienkiem w Urzędzie i wiele innych drobnych spraw, które trzeba dopiąć na ostatni guzik.

  Kary za nielegalne zatrudnienie to od 3 – 30 tysięcy złotych dla pracodawcy a dla cudzoziemca deportacja i zakaz wjazdu.
  Organy uprawniane do kontroli legalnego zatrudnienia cudzoziemca to:

  - Państwowa Inspekcja Pracy
  - Straż Graniczna

  Mały błąd lub niedopilnowanie którejś czynności może nas słono kosztować.

Jak przyspieszyć cały proces zatrudnienia obcokrajowca?



Zleć to profesjonalistom. Nie tylko sprawnie załatwimy za Ciebie wszystkie formalności w Urzędzie, zweryfikujemy całą historie pracy Twojego kandydata, sprawdzimy i skompletujemy wszystkie dokumenty. Pomożemy w przeprowadzeniu całego procesu rekrutacji! Jesteśmy doradcami, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie i będziemy służyć pomocą przez cały okres zatrudnienia cudzoziemca.

Gwarantujemy bezproblemowy i szybki sposób na legalny proces zatrudnienia pracowników z krajów trzecich.